Olivias safariresa till Botswana

Dag 1: Ankomst Gaborone
Vi lämnar Sydafrika bakom oss och kommer till Botswana via Tlokweng border i södra Botswana. Gränsen ligger bara 15 km från Botswanas huvudstad Gaborone. Staden har ca 250 000 invånare och är en viktig handelsort och landets administrationscentrum.
Framme i staden stannar vi till på ett köpcentrum för en kaffe och lite inhandling. Vi är alla glada för att vara framme i Botswana och förväntansfulla över resan som ligger framför oss i landet. Markus mormor och morfar bodde i Botswana i drygt 15 år från 1978, varav 6 år i Gaborone.
Framme på vårt guesthouse kan barnen köra runt på sina motorcyklar och vi tar ett dopp i poolen. Det är en tryckande värme under hela eftermiddagen, det känns verkligen att regnet var på väg. Som från ingenstans öppnas himlen, och regnet öser ner.

Dag 2: Gaborone
Vi vaknar till en varm och solig dag. Olli och Ola badar en lång stund på förmiddagen. Sedan åker vi till Sanitas Garden, ett ställe som Olli har letat fram eftersom det ska vara barnvänligt och ha en lekplats. När vi kommer dit visar det sig att det är ett svenskägt ställe med en handelsträdgård och restaurang.
Till barnens stora besvikelse är hela den fina lekplatsen avstängd på grund av corona. Vi äter ändå en god och vällagad lunch och får chans att hälsa på den svenska kvinnan som, tillsammans med sin man, öppnade handelsträdgården redan på 80-talet. Hon minns Markus morföräldrar väl.
För Markus känns det lite extra speciellt att besöka platser där hans morföräldrar har bott. Ola har ett tag pratat om att han vill klippa håret, men när vi har varit ute i vildmarken har vi sagt att vi först måste komma till en stad där det finns en frisör.
Nu tycker vi att det är dags, så vi går till en salong och på bara några minuter är Ola kortklippt. Han ser nöjd och stolt ut efteråt och kan inte låta bli att spegla sig. På väg tillbaka börjar det ösregna, och asfaltsvägen täcks snabbt av vatten. Ola tycker att det ser ut som en flod.

Dag 3–7: Francistown
Vi äter frukost på vårt guesthouse, packar bilen och påbörjar vår resa mot Francistown. Även i denna del av landet har Markus morföräldrar bott under sina år i Botswana. Så fort vi lämnar Gaborone omges vi av vildmark på alla sidor. Stora delar av Botswana är fortfarande orörda, och trots sin stora yta har landet bara två miljoner invånare.
De kommande dagarna tillbringar vi hos Markus morbrors barndomsvän David och hans fru Sarah, som bor tre mil utanför Francistown. Det är alltid spännande och lärorikt att träffa nya människor och höra om deras livsresa. Vi har många fina samtal och inspireras av deras olika projekt. De gifte sig unga och drev först en farm i Namibia. När affärerna där tog slut flyttade de tillbaka till Botswana, där David växte upp, och fick börja om på nytt.
Idag arbetar de tillsammans och driver flera olika verksamheter – de föder upp nötkreatur, har en workshop för bilar och avancerade maskiner, borrar vattenhål och arbetar med diamantgruvor. På sin farm har de även börjat bygga en lodge.
Vi möts vid deras workshop och får en rundtur på farmen. Barnen älskar både maskiner och djur, så vi känner att vi har hamnat helt rätt. Vi får nycklarna till vår gästlägenhet och senare på kvällen samlas vi för en god grillmiddag.
Nästa morgon vaknar vi upp till en härlig dag och åker tillbaka till farmen för att vara med när djuren matas och traktorn arbetar på åkern.
De följande dagarna fylls med olika utflykter och aktiviteter tillsammans med David och Sarah. Vi får följa med i deras dagliga arbete och tar ett dopp i floden som rinner precis nedanför husets altan. Vi besöker en krokodilfarm och hälsar på en vän till paret som driver en lodge. Där hittar Ola en liten hundvalp som han snabbt blir förtjust i, och han är ledsen när vi måste säga hejdå. Vi passar även på att svalka oss i lodgens pool efter en särskilt varm dag.
Vi kör runt på David och Sarahs farm, där de har giraffer, impala, kudu, steinbock, mungos, vårtsvin och sköldpaddor. Ola får testa att köra några av deras maskiner. En dag åker vi till en annan lodge för att äta lunch och njuta av en lugn eftermiddag. Vi tar också en tur till Francistown för att handla.
När det är dags att säga hejdå känns det lite tomt efter att ha umgåtts så intensivt under flera dagar.
Nyfiken på Botswana? Se våra safariresor till Botswana här.

“Vi kommer att rekommendera Safariresor till alla vi vet, som vill ut på äventyr. Tusen tack för väldigt välarrangerade dagar i Uganda. ”
Dag 8: Från Francistown till Maun
Vår resa fortsätter vidare mot Maun, som är den stora safarihuben, varifrån de flesta safariresor i Botswana har sin utgångspunkt. Resan går genom Botswanas vackra och orörda landskap. Längs med vägen ser vi kor och getter som betar, vi kör även genom några mindre byar.
Resan mot Maun går igenom Magkadi Plains, vi ser flera stora elefanter längs med vägen, men även strutsar och zebror. Resan tar drygt 5 timmar med lite stop längs med vägen. Väl framme vid Maun väntar lunch och bad i pool på eftermiddagen. Det blev en lugn kväll på lodgen samt förberedelser inför vår tältsafari.

Dag 9: Från Maun till Okavangodeltat
Det är med blandade känslor vi lämnar tillbaka bilen som har tagit oss genom både Sydafrika och Botswana. Att köra själva har gett oss en fantastisk frihet och gjort resan ännu mer speciell, men nu är det dags att påbörja en ny del av äventyret.
Vår guide Tony hämtar upp oss i ett öppet safarifordon, och vi beger oss mot Moremi Game Reserve, mer känt som Okavangodeltat. Resan tar oss genom små byar där vi ser getter, kor, lekande barn och lerhyddor längs vägen. Efter fyra timmars körning når vi Moremi.
Okavangodeltat är känt över hela världen för sitt rika djurliv och sina vidsträckta våtmarker. För tusentals år sedan tros deltat ha försett den nu uttorkade Makgadikgadisjön med vatten. Idag är det i stället Kalahariöknen som Okavangofloden mynnar ut i.
Området är ett Unesco World Heritage Site och erbjuder klassisk safari med chans att få se elefanter, zebror, lejon, leoparder, antiloper och bufflar. Okavango är också en populär destination för ornitologer, med över 440 observerade fågelarter. Dessutom är området känt för sina Mokoro-utflykter, där lokala kanoter, urholkade från hela trädstammar, används för att ta sig fram genom vattendragen.
Väl inne i parken får vi syn på elefanter, impalaantiloper, vårtsvin och den ovanliga roanantilopen. När vi anländer till vår camp möts vi av Bongo, vår kock under resan, och Ben, som ansvarar för att tälten sätts upp. Vår mobila tältcamp ligger vackert i en glänta med utsikt över vildmarken och vattendragen.
Att bo i en mobil tältcamp är kanske det ultimata sättet att uppleva den afrikanska vildmarken. Det finns ingenting som skiljer oss från de vilda djuren – endast en lägereld och vårt tält. Att få bli en del av naturen på detta sätt är en mäktig upplevelse. Vi somnar till ljudet av den afrikanska natten, omgivna av djurens röster. Vilken upplevelse!
Upptäck vår 10-dagarsresa till Okavangodeltat.

Dag 10: Okavangodeltat – Moremi Game Reserve
Vi somnar till ljudet av kraftigt regn mot tältduken. Under natten vaknar vi av att en grupp elefanter rör sig genom lägret. Spänningen är påtaglig när vi tydligt hör hur kvistar knäcks och hur elefanterna drar i ett träd alldeles intill vårt tält. När ljudet avtar lyckas vi somna om, men regnet fortsätter att ösa ner hela natten.
Vår planerade morgonsafari får skjutas upp, och vi tar en lugn morgon i campen. Regnet vräker fortfarande ner, och vi hade blivit genomblöta om vi gett oss ut. Dessutom håller sig de flesta djur undan och söker skydd vid kraftigt regn. Istället sitter vi i tältet, läser böcker och ritar medan dropparna smattrar mot tältduken, en mysig stund mitt i vildmarken.
Det känns som om regnet aldrig ska upphöra, men framåt eftermiddagen, efter lunch, börjar det sakta avta. Vi kan äntligen ge oss ut på vår gamedrive. Marken är genomblöt efter det kraftiga regnet, vilket gör själva körningen spännande. Sand och lera gör vägen slirig, och bilen sjunker lätt ner, men med en stark bil och en erfaren guide tar vi oss fram utan problem.
Moremi Game Reserve bjuder på fantastiska upplevelser. Okavangodeltat är känt världen över för sitt grönskande landskap, sina vidsträckta våtmarker och sitt rika djur- och fågelliv. Vår guide berättar att vissa tider på året hade vi inte kunnat köra på de vägar vi färdas på nu, eftersom de då hade varit helt översvämmade.
Vi ser ett imponerande utbud av djur och återvänder till campen för en bushmiddag innan vi kryper till ro i tältet, fortfarande omgivna av ljuden från den afrikanska natten.
Nyfiken på att resa till Okavangodeltat? Läs mer om vilka fantastiska upplevelser som väntar i artikeln om Botzwanas vattenrike.

Dag 11: Från Okavango till Savuti
Efter andra natten i tält känner vi oss rutinerade. Vi sover riktigt gott, och till vår förvåning vaknar Max – som alltid brukar vakna klockan sex – först vid sju. Denna dag döper vi till Det stora vattenäventyret. Vi packar ihop våra saker och besöker några lodger innan vi fortsätter mot Savuti, där vårt nästa campläger väntar.
Under resan behöver vi korsa en flod, och när bilen börjar sjunka utropar Markus: ”Det är kört!” Bilen får inget fäste, men på något sätt lyckas vi ändå ta oss torra över. En Landcruiser är en Landcruiser – de klarar nästan vad som helst. För den som inte vet vad dessa bilar går för, räcker det att söka på YouTube för att förstå.
Dagens resa består av mycket vatten. Det ösregnar, och eftersom bilen saknar väggar sitter vi oskyddade, men tack vare våra ponchos klarar vi oss från att bli helt genomblöta. Vi har med oss en picknicklunch, som vi äter under tak vid Mababegaten till Chobe National Park. Savuti ligger i den södra delen av nationalparken, och efter flera dagars regn ligger stora delar av vägen under vatten.
Vi har aldrig varit med om något liknande – den ena stora vattenpölen efter den andra tornar upp sig framför oss. När vi äntligen kommer fram till campen och kan byta till torra, varma kläder känner vi en stor lättnad.
Trots den nya platsen känns det nästan som att komma hem när vi kliver in i tälten igen. När vi sitter vid lägerelden hör vi plötsligt lejon ryta, och vår guide berättar att de inte är mer än en kilometer bort. Den kvällen känns det minst sagt spännande att gå och lägga sig.

Dag 12: Savuti – möte med lejonkungen
En ny morgon med nya möjligheter. Denna gång kan vi följa vår planering och komma ut på morgonsafari. Vår guide får syn på lejonspår i sanden och genom att följa dem leder spåren oss rakt mot en lejonhane som vandrar längs vägen.
Bakom honom finns ytterligare en lejonhona och en äldre hane med nästan svart man. Det blir ett mäktigt möte med savannens konung. Det är svårt att beskriva känslan som infinner sig när vi bara är någon meter från dessa kraftfulla djur.
Vi fortsätter vår gamedrive och njuter av det soliga vädret och den vackra naturen. Savutis orörda ekosystem är storslaget och bjuder på ett varierat landskap – savann, öken, kullar och våtmarker, vilket gör upplevelsen unik. Tillbaka i campen får vi några timmars vila och barnen leker, kör runt på sina motorcyklar och gräver i sanden.
På eftermiddagen ger vi oss ut på safari igen. Vår guide berättar att lejonen i Savuti är kända för att jaga stora byten som elefanter, bufflar och giraffer. Kort därefter får vi se det med egna ögon. Vid ett vattenhål möter vi en stor lejonfamilj och en dödad elefant. När vi kommer dit är det lejonhanen som äter, men när han har ätit klart tar honorna och ungarna över. Ola är helt fängslad av att titta på lejonungarna och vill inte åka därifrån.
Vi lämnar dem en kort stund när guiden får syn på en flock vildhundar, men vi lovar Ola att vi ska åka tillbaka till lejonen. Vi lyckas se elva vildhundar, men de rör sig snabbt vidare. När vi känner oss klara återvänder vi till campen och avslutar dagen med ännu en oförglömlig kväll i den afrikanska vildmarken.

Dag 13: Mwandi View Lodge
Efter fyra nätters tältcamping i vildmarken åker vi till Mwandi View Lodge för lite uppfräschning och för att dela upp en annars väldigt lång bilresa. Vi får möjlighet att bada i pool och duscha. Det är bekvämt såklart, men vi saknar ändå vårt mobila hem lite grann.

Dag 14: Chobe Nationalpark
Nyfiken på Victoriafallen? Här berättar Bia om sin resa till Kapstaden och Victoriafallen.

Dag 15: Chobe Nationalpark
Klockan ringer 05.30, och vi gör oss i ordning för en tidig safari. Under natten har vi hört lejon ryta, inte långt ifrån vårt läger. Vi lyckas hitta deras fotspår, men lejonen har redan hunnit ge sig av in i bushen, där vi inte kan se dem.
Istället får vi ett intressant möte med en enorm babiangrupp. Barnen tycker det är spännande att se babianernas aktiviteter. De minsta diar och blir burna av sina mammor, medan de lite större ungarna busar och brottas i sanden. De vuxna rör sig lugnt runt gruppen och plockar loppor från varandras päls.
Tillbaka i campen äter vi en sen frukost och tillbringar dagen där. På eftermiddagen ger vi oss ut på safari igen, och denna gång står elefanterna för underhållningen. Vi ser en hel hjord vandra ner till floden för att bada, en fantastisk syn att avsluta dagen med.
Bo med direkt tillgång till Chobe Game Reserve i lyxiga Chobe River Lodge.

Dag 16: Chobe Nationalpark till Kasane
Efter sista natten i tält vaknar vi tidigt för att köra till Kasane. Vi kör utmed Chobe river och ser både bufflar och flodhästar längs med flodbädden. När vi hade kör ut ur Chobe Nationalpark är vi bara några kilometer från Kasane.
Kasane är en stad som ligger vid Afrikas ”four corners”; där fyra länder nästan möts; Botswana, Namibia, Zambia och Zimbabwe. Det gör Kasane till en safarihub och med utgångspunkt från Kasane går det att göra många olika safariupplägg.
På eftermiddagen åker vi på en båttur i Chobe river. Vi går ombord på båten i Kasane och efter bara en liten stund åker vi in i nationalparken via floden. Där får till ett nära möte med en simmande elefant.
Det finns en ö i floden dir även bufflar simmar från fastlandet för att kunna beta i lugn och ro utan att riskera att bli lejonmat. Vi ser många flodhästar och vackra fåglar. Här hittar du alla våra safariresor till Zimbabwe.
Drömmer du också om att ta med barnen på ett riktigt äventyr? Här hittar du gott om inspiration till din nästa familjeresa med safari.
